Henkilökunta/Staff

Avoimen yliopiston opintopalvelut, Student Services

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Avoimen yliopiston opintopalvelut / Student and Academic Services at Open University Ota yhteyttä avoimen yliopiston opintopalveluihin https://help.jyu.fi 040 576 7760
Aaltonen Karolina Opintosihteeri/Study Secretary
Lindholm Emilia Opintosihteeri/Study Secretary
Nerg Essi Opintosihteeri/Study Secretary
Piippo Minna Opintosihteeri/Study Secretary
Pynnönen Mirve Koulutussuunnittelija/Education Coordinator
Ratalahti Elina Opintopäällikkö/Head of Student and Academic Affairs
Räisänen Vilma Koulutussuunnittelija/Education Coordinator
Tarvainen Pauliina Opintosihteeri/Study Secretary

Opintoneuvonta, Student Councelling

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Kärkkäinen Riina Koulutussuunnittelija/Education Coordinator, Opintoneuvoja

Opetus, Teaching

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Ekström Nora Yliopistonopettaja/University Teacher Kirjoittaminen / Studies in Writing nora.ekstrom@jyu.fi 040 576 7762
Engman Maarit Yliopistonopettaja/University Teacher Sosiaalityö / Social Work maarit.n.engman@jyu.fi 050 439 7643
Eskola Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher Gerontologia, Perheopinnot, Terveystieteet ja Terveystieto / Gerontology, Family Studies, Health Sciences and Health Education paivi.eskola@jyu.fi 040 576 7771
Haapala Henna Yliopistonopettaja/University Teacher Liikunta- ja terveystieteet / Physical Education and Health Sciences henna.l.haapala@jyu.fi 040 589 2179
Herranen Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher Gerontologia ja Terveystieteet / Gerontology and Health Sciences paivi.m.herranen@jyu.fi 050 472 6720
Hietalahti Merja Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia / Psychology merja.a.hietalahti@jyu.fi 040 6822 351
Hämäläinen Sari Yliopistonopettaja/University Teacher Kasvatustiede / Education sari.a.hamalainen@jyu.fi 040 576 7764
Joensuu Kosti Yliopistonopettaja/University Teacher Filosofia ja elämänkatsomustieto / Philosophy and Ethical and Moral Education kosti.h.joensuu@jyu.fi 050 408 1123
Juutinen Sanna Yliopistonopettaja/University Teacher IT sanna.k.juutinen@jyu.fi 040 805 4457
Kaikkonen Anna Koulutusvarajohtaja, yliopistonopettaja/ Pe­da­go­gical Head, University Teacher Suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä / Finnish and Finnish as a Second or Foreign Language anna.kaikkonen@jyu.fi 040 805 3240
Kallinen-Kuisma Minna Yliopistonopettaja/University Teacher Johtaminen, henkilöstöjohtaminen, liiketoimintaosaaminen / Management and Leadership, personnel management and business expertise minna.kallinen-kuisma@jyu.fi 040 576 7766
Kataja-aho Saana Yliopistonopettaja/University Teacher Bio- ja ympäristötieteet, luonnonvarat ja ympäristö / Biological and Environmental Science, Natural Resources and environment saana.m.kataja-aho@jyu.fi 040 805 3565
Kiviniemi Ari Yliopistonopettaja/University teacher Kemia / Chemistry ari.m.kiviniemi@jyu.fi 040 805 4649
Kokko Tiina Yliopistonopettaja/University Teacher Erityispedagogiikka / Special Education tiina.s.kokko@jyu.fi 040 805 3244
Koski Heljä Yliopistonopettaja/University Teacher Viestintä ja media, viestinnän johtaminen / Communications and Media, Corporate Communication helja.koski@avoin.jyu.fi 040 576 7767
Kytölä Liisa Yliopistonopettaja/University Teacher Erityispedagogiikka ja perheopinnot / Special Education and Family Studies liisa.kytola@jyu.fi 040 576 7769
Ladonlahti Tarja Yliopistonopettaja/University Teacher, Special Education Erityispedagogiikka / Special Education tarja.ladonlahti@jyu.fi 040 576 7754
Laine Mari Yliopistonopettaja/University Teacher Terveystieteet ja terveystieto/ Health Sciences and Health education mari.k.laine@jyu.fi 040 576 7757
Leppämäki Piia Yliopistonopettaja/University Teacher Johtaminen, laskentatoimi / Management and Leadership, Accounting piia.a.leppamaki@jyu.fi 040 805 4187
Leppäniemi Matti Yliopistonopettaja/University Teacher Markkinointi / Marketing matti.leppaniemi@jyu.fi 040 805 4646
Lievonen Matias Yliopistonopettaja/University Teacher Viestinnän johtaminen / Corporate Communication matias.lievonen@jyu.fi 040 528 7786
Lintunen Jarmo Yliopistonopettaja/University Teacher Draamakasvatus / Drama Education jarmo.lintunen@jyu.fi 040 186 2360
Lyyra Pessi Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia / Psychology pessi.lyyra@jyu.fi 050 437 2869
Malin Virpi Yliopistonopettaja/University Teacher Johtaminen/Management and Leadership virpi.malin@jyu.fi 040 805 4624 050 358 8320
Matilainen Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher Sosiaalityö / Social Work paivi.matilainen@jyu.fi 040 576 7772
Nieminen Matti Yliopistonopettaja/University Teacher Yhteiskuntatieteet ja filosofia, sosiologian opintosuunta / Social sciences and philosophy, Sociology matti.e.nieminen@jyu.fi 040 576 7773
Nikulainen Kirsi Yliopistonopettaja/University Teacher Kirjallisuus, suomen kieli / Literature, Finnish kirsi.j.nikulainen@jyu.fi 040 576 7774
Nykopp Minna Yliopistonopettaja/University Teacher Aikuiskasvatustiede, kasvatustiede / Adult Education and Education minna.e.nykopp@jyu.fi 040 190 4463
Oikari Minna Yliopistonopettaja/University Teacher Kasvatustiede / Education minna.m.oikari@jyu.fi 040 576 7786
Oksanen Annamaija Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia / Psychology annamaija.oksanen@jyu.fi 040 576 7779
Patja Päivi Yliopistonopettaja Liiketoimintaosaaminen ja yrittäjyys / Business expertise and Entrepreneurship paivi.m.patja@jyu.fi 040 576 7839
Puro Erika Yliopistonopettaja/University Teacher Erityispedagogiikka / Special Education erika.k.puro@jyu.fi 040 805 3416
Rahkonen Paula Yliopistonopettaja/University Teacher Kasvatustiede, aikuiskasvatustiede ja perheopinnot / Education, Adult Education and Family Studies paula.p.rahkonen@jyu.fi 040 662 9351
Rautiainen Anne Mari Yliopistonopettaja/University Teacher Kirjoittaminen / Studies in Writing annemari.rautiainen@jyu.fi 040 576 7778
Reiman Nina Yliopistonopettaja/University Teacher Suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä / Finnish and Finnish as a Second or Foreign Language nina.m.reiman@jyu.fi 040 805 4668
Riitaoja Maija Yliopistonopettaja/University teacher Aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede / Adult Education and Education maija.m.riitaoja@jyu.fi 040 193 1593
Sahlman Kati Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia / Psychology kati.sahlman@jyu.fi 040 805 3476
Salo Mailis Yliopistonopettaja/University Teacher Suomen kieli / Finnish mailis.salo@jyu.fi 040 805 5189
Sandberg Kirsi Yliopistonopettaja/University Teacher Suomen kieli ja suomi toisena kielenä / and Finnish as a Second Language kirsi.m.sandberg@jyu.fi 050 436 4192
Saurén Kirsi-Marja Yliopistonopettaja/University Teacher Aikuiskasvatus, kasvatustieteet, johtaminen, yrittäjyys / Adult Education, Education, Management and Leadership, Entrepreneurship kirsi-marja.sauren@jyu.fi 040 805 3477
Seilonen Marja Yliopistonopettaja/University Teacher Suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä / Finnish and Finnish as a Second or Foreign Language marja.a.p.seilonen@jyu.fi 040 805 3224
Strömberg-Jakka Minna Yliopistonopettaja/University Teacher Sosiaalityö / Social Work minna.m.stromberg-jakka@jyu.fi 040 182 2166
Suvanto Kaisla Yliopistonopettaja/University Teacher Kirjoittaminen / Studies in Writing kaisla.k.suvanto@jyu.fi 040 805 3866
Syrén Susanne Yliopistonopettaja/University Teacher Taloustiede / Economics susanne.syren@jyu.fi 040 643 2400
Takala Tuisku Yliopistonopettaja/University Teacher Kauppatieteet, johtaminen, henkilöstöjohtaminen ja liiketoimintaosaaminen / Economics, Management and Leadership, Personnel Management and Business expertise tuisku.t.takala@jyu.fi 040 682 5982
Talamo Auli Yliopistonopettaja/University Teacher Aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede / Adult Education and Education auli.talamo@jyu.fi 040 576 7784
Tapola-Tuohikumpu Sirpa Yliopistonopettaja/University Teacher Sosiaalityö / Social Work sirpa.tapola-tuohikumpu@jyu.fi 040 805 3494
Terävä Mika Yliopistonopettaja/University Teacher Draamakasvatus / Drama Education mika.terava@jyu.fi 040 576 7869
Toivonen Hanna-Mari Yliopistonopettaja/University Teacher Liikuntapsykologia / Sport and Exercise Psychology hanna-mari.h-m.toivonen@jyu.fi 040 805 4869
Tuominen Heli Yliopistonopettaja/University Teacher IT-opinnot / IT Studies heli.m.tuominen@jyu.fi 040 482 0731
Tyrväinen Heli Yliopistonopettaja/University Teacher Terveystieteet ja terveystieto/ Health Sciences and Health education heli.tyrvainen@jyu.fi 040 576 7873
Uotinen Sanna Yliopistonopettaja/University Teacher Erityispedagogiikka ja varhaiskasvatustiede / Special Education and Early Childhood Education Science sanna.uotinen@jyu.fi 040 576 7785
Uotinen Virpi Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia ja gerontologia / Psychology and Gerontology virpi.uotinen@jyu.fi 040 576 7782
Valkonen Leena Yliopistonopettaja/University Teacher Kasvatustieteet, perheopinnot, varhaiskasvatustiede / Education, Family Studies and Early Childhood Education Science leena.valkonen@jyu.fi 040 805 4942
Viirret Tuija Leena Yliopistonopettaja/University Teacher Draamakasvatus / Drama Education tuija.l.viirret@jyu.fi 040 576 7874
Virinkoski Riitta Yliopistonopettaja/University Teacher Erityispedagogiikka / Special Education riitta.e.virinkoski@jyu.fi 040 576 7787
Waselius Suvi Yliopistonopettaja/University Teacher Psykologia / Psychology suvi.e.waselius@jyu.fi 040 805 5000

Hallinto ja suunnittelu, Administration and Planning

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Halme Ida Tekninen avustaja / Technical Assistant ida.m.halme@jyu.fi 050 596 7201
Harvisalo Sisko Koulutuspäällikkö/Manager sisko.harvisalo@jyu.fi 050 427 3075
Huovinen Mirva Koulutuspäällikkö/Manager mirva.e.huovinen@jyu.fi 040 805 3112
Kananen Päivi International Coordinator International issues paivi.kananen@jyu.fi +358 50 443 2350
Lehtonen Katja Koulutuspäällikkö/Manager katja.r.lehtonen@jyu.fi 050 428 5317
Linjala Muru Koulutuspäällikkö / Manager muru.linjala@jyu.fi 040 746 3223
Nummi Susanna Koulutuspäällikkö/ Manager susanna.nummi@jyu.fi 040 805 4905
Savela Paula Projektipäällikkö/ Project Manager Toinen reitti yliopistoon-hanke / Alternative Path to University paula.savela@jyu.fi 050 428 5293
Valkeinen Maiju Tekninen avustaja / Technical Assistant maiju.k.valkeinen@jyu.fi 040 632 6098
Viljakainen Maarit Coordinator/Suunnittelija 050 310 5895
Vuori Satu Koulutuspäällikkö/Manager satu.vuori@jyu.fi 050 373 2135

Johto, Management

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Lerkkanen Jukka Johtaja/Director jukka.lerkkanen@jyu.fi 0400 249 643
Kaikkonen Anna Koulutusvarajohtaja, yliopistonopettaja/ Pe­da­go­gical Head, University Teacher Suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä / Finnish and Finnish as a Second or Foreign Language anna.kaikkonen@jyu.fi 040 805 3240
Karjalainen Merja Varajohtaja, kehittämispäällikkö/Vice Director, Head of Planning and Development merja.karjalainen@jyu.fi 050 441 3687

Johdon tuki, Management Support

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Lassila Satu Sihteeri / Secretary satu.lassila@jyu.fi 050 376 1206

Hankkeet, Projects

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Allonen Anne Projektisihteeri / Project Secretary Toinen reitti yliopistoon-hanke / Alternative Path to University anne.allonen@jyu.fi 040 024 7433
Joutsen Heli Markkinointisuunnittelija / Marketing Planner Toinen reitti yliopistoon-hanke / Alternative Path to University heli.a.joutsen@jyu.fi 040 652 4168
Kuivalainen Tuomo Projektitutkija / Project Researcher Toinen reitti yliopistoon-hanke / Alternative Path to University tuomo.k.kuivalainen@jyu.fi 040 619 0520
Savela Paula Projektipäällikkö/ Project Manager Toinen reitti yliopistoon-hanke / Alternative Path to University paula.savela@jyu.fi 050 428 5293

Viestintäpalvelut (Avoimen yliopiston markkinointi), Marketing and Communication

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Mikkola Reetta Markkinointisuunnittelija / Marketing Planner reetta.l.mikkola@jyu.fi 040 190 8129
Rissanen Marke Viestintäsihteeri / Communications Secretary marke.s.k.rissanen@jyu.fi 040 640 2906