Henkilökunta/Staff

Avoimen yliopiston opintopalvelut

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Avoimen yliopiston opintopalvelut / Student and Academic Services at Open University Ota yhteyttä avoimen yliopiston opintopalveluihin https://help.jyu.fi 040 576 7760
Aaltonen Karolina Opintosihteeri/Study Secretary
Kärkkäinen Riina Koulutussuunnittelija/Education Coordinator, Opintoneuvoja
Lindholm Emilia Opintosihteeri/Study Secretary
Nerg Essi Opintosihteeri/Study Secretary
Piippo Minna Opintosihteeri/Study Secretary
Pynnönen Mirve Koulutussuunnittelija/Education Coordinator
Ratalahti Elina Opintopäällikkö/Head of Student and Academic Affairs
Räisänen Vilma Koulutussuunnittelija/Education Coordinator
Tarvainen Pauliina Opintosihteeri/Study Secretary

Opintoneuvonta

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Kärkkäinen Riina Koulutussuunnittelija/Education Coordinator, Opintoneuvoja

Opetus

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Ekström Nora Yliopistonopettaja/University Teacher kirjoittaminen nora.ekstrom@jyu.fi 040 576 7762
Engman Maarit Yliopistonopettaja/University Teacher sosiaalityö maarit.n.engman@jyu.fi 050 439 7643
Eskola Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher gerontologia paivi.eskola@jyu.fi 040 576 7771
Haapala Henna Yliopistonopettaja/University Teacher liikunta- ja terveystieteet henna.l.haapala@jyu.fi 040 589 2179
Herranen Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher gerontologia ja terveystieteet paivi.m.herranen@jyu.fi 050 472 6720
Hietalahti Merja Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia merja.a.hietalahti@jyu.fi 040 6822 351
Hämäläinen Sari Yliopistonopettaja/University Teacher kasvatustiede sari.a.hamalainen@jyu.fi 040 576 7764
Joensuu Kosti Yliopistonopettaja/University Teacher filosofia kosti.h.joensuu@jyu.fi
Juutinen Sanna Yliopistonopettaja/University Teacher IT sanna.k.juutinen@jyu.fi 040 805 4457
Kaikkonen Anna Varajohtaja (pedagogiset asiat), yliopistonopettaja/ Pe­da­go­gical Head, University Teacher suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä anna.kaikkonen@jyu.fi 040 805 3240
Kallinen-Kuisma Minna Yliopistonopettaja/University Teacher johtaminen minna.kallinen-kuisma@jyu.fi 040 576 7766
Kataja-aho Saana Yliopistonopettaja/University Teacher bio- ja ympäristötieteet saana.m.kataja-aho@jyu.fi 040 805 3565
Kiviniemi Ari Yliopistonopettaja/University teacher kemia ari.m.kiviniemi@jyu.fi 040 805 4649
Kokko Tiina Yliopistonopettaja/University Teacher erityispedagogiikka tiina.s.kokko@jyu.fi 040 805 3244
Koski Heljä Yliopistonopettaja/University Teacher viestintä ja media helja.koski@avoin.jyu.fi 040 576 7767
Kuhmonen Petri Yliopistonopettaja/University Teacher elämänkatsomustieto petri.kuhmonen@jyu.fi 040 576 7872
Kytölä Liisa Yliopistonopettaja/University Teacher erityispedagogiikka liisa.kytola@jyu.fi 040 576 7769
Ladonlahti Tarja Yliopistonopettaja/University Teacher, Special Education erityispedagogiikka tarja.ladonlahti@jyu.fi 040 576 7754
Laine Mari Yliopistonopettaja/University Teacher terveystieteet mari.k.laine@jyu.fi 040 576 7757
Leppämäki Piia Yliopistonopettaja/University Teacher johtaminen, laskentatoimi piia.a.leppamaki@jyu.fi 040 805 4187
Leppäniemi Matti Yliopistonopettaja markkinointi matti.leppaniemi@jyu.fi 040 805 4646
Lievonen Matias Yliopistonopettaja/University Teacher viestinnän johtaminen matias.lievonen@jyu.fi 040 528 7786
Lintunen Jarmo Yliopistonopettaja/University Teacher draamakasvatus jarmo.lintunen@jyu.fi 040 186 2360
Lyyra Pessi Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia pessi.lyyra@jyu.fi
Matilainen Päivi Yliopistonopettaja/University Teacher sosiaalityö paivi.matilainen@jyu.fi 040 576 7772
Moilanen Sanna Yliopistonopettaja/University Teacher aikuiskasvatus, kasvatustieteet, varhaiskasvatus sanna.k.moilanen@jyu.fi 040 646 9208
Nieminen Matti Yliopistonopettaja/University Teacher yhteiskuntatieteet ja filosofia, sosiologian opintosuunta matti.e.nieminen@jyu.fi 040 576 7773
Nikulainen Kirsi Yliopistonopettaja/University Teacher kirjallisuus, suomen kieli kirsi.j.nikulainen@jyu.fi 040 576 7774
Nykopp Minna Yliopistonopettaja/University Teacher aikuiskasvatustiede, kasvatustiede minna.e.nykopp@jyu.fi 040 190 4463
Oikari Minna Yliopistonopettaja/University Teacher kasvatustiede minna.m.oikari@jyu.fi 040 576 7786
Oksanen Annamaija Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia annamaija.oksanen@jyu.fi 040 576 7779
Patja Päivi Yliopistonopettaja liiketoimintaosaaminen paivi.m.patja@jyu.fi 040 576 7839
Puro Erika Yliopistonopettaja/University Teacher erityispedagogiikka erika.k.puro@jyu.fi 040 805 3416
Rahkonen Paula Yliopistonopettaja/University Teacher kasvatustiede, aikuiskasvatustiede ja perheopinnot paula.p.rahkonen@jyu.fi 040 662 9351
Rautiainen Anne Mari Yliopistonopettaja kirjoittaminen annemari.rautiainen@jyu.fi 040 576 7778
Reiman Nina Yliopistonopettaja/University Teacher suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä nina.m.reiman@jyu.fi 040 805 4668
Riitaoja Maija Yliopistonopettaja/University teacher aikuiskasvatustiede ja kasvatustiede maija.m.riitaoja@jyu.fi 040 193 1593
Sahlman Kati Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia kati.sahlman@jyu.fi 040 805 3476
Salo Mailis Yliopistonopettaja suomen kieli mailis.salo@jyu.fi 040 805 5189
Sandberg Kirsi Yliopistonopettaja/University Teacher suomen kieli ja suomi toisena kielenä kirsi.m.sandberg@jyu.fi
Saurén Kirsi-Marja Yliopistonopettaja/University Teacher aikuiskasvatus, kasvatustieteet, johtaminen, yrittäjyys kirsi-marja.sauren@jyu.fi 040 805 3477
Seilonen Marja Yliopistonopettaja suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä marja.a.p.seilonen@jyu.fi 040 805 3224
Strömberg-Jakka Minna Yliopistonopettaja sosiaalityö minna.m.stromberg-jakka@jyu.fi 040 182 2166
Suvanto Kaisla Yliopistonopettaja kirjoittaminen kaisla.k.suvanto@jyu.fi 040 805 3866
Syrén Susanne Yliopistonopettaja/University Teacher taloustiede susanne.syren@jyu.fi 040 643 2400
Takala Tuisku Yliopistonopettaja/University Teacher kauppatieteet tuisku.t.takala@jyu.fi 040 682 5982
Talamo Auli Yliopistonopettaja/University Teacher aikuiskasvatustiede auli.talamo@jyu.fi 040 576 7784
Tapola-Tuohikumpu Sirpa Yliopistonopettaja/University Teacher sosiaalityö sirpa.tapola-tuohikumpu@jyu.fi 040 805 3494
Terävä Mika Yliopistonopettaja/University Teacher draamakasvatus mika.terava@jyu.fi 040 576 7869
Toivonen Hanna-Mari Yliopistonopettaja/University Teacher liikunta- ja terveystieteet hanna-mari.h-m.toivonen@jyu.fi 040 805 4869
Tuominen Heli Yliopistonopettaja IT-opinnot heli.m.tuominen@jyu.fi 040 482 0731
Tyrväinen Heli Yliopistonopettaja/University Teacher terveystieteet heli.tyrvainen@jyu.fi 040 576 7873
Uotinen Sanna Yliopistonopettaja/University Teacher erityispedagogiikka sanna.uotinen@jyu.fi 040 576 7785
Uotinen Virpi Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia virpi.uotinen@jyu.fi 040 576 7782
Valkonen Leena Yliopistonopettaja/University Teacher: Vuorotteluvapaalla kasvatustieteet, perheopinnot, varhaiskasvatus leena.valkonen@jyu.fi 040 805 4942
Viirret Tuija Leena Yliopistonopettaja/University Teacher draamakasvatus tuija.l.viirret@jyu.fi 040 576 7874
Virinkoski Riitta Yliopistonopettaja/University Teacher erityispedagogiikka riitta.e.virinkoski@jyu.fi 040 576 7787
Waselius Suvi Yliopistonopettaja/University Teacher psykologia suvi.e.waselius@jyu.fi 040 805 5000

Hallinto ja suunnittelu

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Halme Ida Tekninen avustaja / Technical Assistant ida.m.halme@jyu.fi
Harvisalo Sisko Koulutuspäällikkö/Manager sisko.harvisalo@jyu.fi 050 427 3075
Huovinen Mirva Koulutuspäällikkö/Manager mirva.e.huovinen@jyu.fi 040 805 3112
Kananen Päivi International Coordinator/Suunnittelija International issues paivi.kananen@jyu.fi +358 50 443 2350
Lehtonen Katja Koulutuspäällikkö/Manager katja.r.lehtonen@jyu.fi 050 428 5317
Linjala Muru Koulutuspäällikkö / Manager muru.linjala@jyu.fi 040 746 3223
Nummi Susanna Koulutuspäällikkö/ Manager susanna.nummi@jyu.fi 040 805 4905
Savela Paula Projektipäällikkö/ Project Manager Toinen reitti yliopistoon-hanke paula.savela@jyu.fi 050 428 5293
Valkeinen Maiju Tekninen avustaja / Technical Assistant maiju.k.valkeinen@jyu.fi 040 632 6098
Viljakainen Maarit Coordinator/Suunnittelija 050 310 5895
Vuori Satu Koulutuspäällikkö/Manager satu.vuori@jyu.fi 050 373 2135

Johto

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Lerkkanen Jukka Johtaja/Director jukka.lerkkanen@jyu.fi 0400 249 643
Kaikkonen Anna Varajohtaja (pedagogiset asiat), yliopistonopettaja/ Pe­da­go­gical Head, University Teacher suomen kieli, suomi toisena ja vieraana kielenä anna.kaikkonen@jyu.fi 040 805 3240
Karjalainen Merja Kehittämispäällikkö, varajohtaja/Head of Planning and Development merja.karjalainen@jyu.fi 050 441 3687

Johdon tuki

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Lassila Satu Sihteeri satu.lassila@jyu.fi 050 376 1206

Hankkeet

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Allonen Anne Projektisihteeri Toinen reitti yliopistoon-hanke anne.allonen@jyu.fi 040 024 7433
Joutsen Heli Markkinointisuunnittelija Toinen reitti yliopistoon-hanke heli.a.joutsen@jyu.fi 040 652 4168
Kuivalainen Tuomo Projektitutkija Toinen reitti yliopistoon-hanke tuomo.k.kuivalainen@jyu.fi 040 619 0520
Savela Paula Projektipäällikkö/ Project Manager Toinen reitti yliopistoon-hanke paula.savela@jyu.fi 050 428 5293

Viestintäpalvelut (Avoimen yliopiston markkinointi)

Nimi Nimike Oppiaine Sähköposti Puhelinnumero
Mikkola Reetta Markkinointisuunnittelija reetta.l.mikkola@jyu.fi 040 190 8129
Rissanen Marke Viestintäsihteeri marke.s.k.rissanen@jyu.fi 040 640 2906