26.01.2018

Käynnissä olevien  opintojen aikataulut

Draamakasvatuksen perusopintojen (Jyväskylä ja Helsinki) lähijaksot lv. 2017-2018*

* Muutoksen mahdollisia, mutta niitä pyritään välttämään. Huom! Muuttunut tieto päivitetään vain Korppiin kunkin opintojakson kohdalle.

HELSINKI, perusopinnot
Helsingin kaikki lähiopetukset pe klo 17 – 21 ja la klo 9 – 17. Tarkemmat paikka- ja opettajatiedot
julkistetaan Korppi –sivuilla.

Lähiopetuksen aikataulut kronologisessa järjestyksessä
Draamakasvatuksen perusteet 29.9.-30.9.2017
Genreajattelu draamakasvatuksessa 27.-28.10.2017
Improvisaatio 10.-11.11.2017
Tanssi- ja liikeimprovisaatio 24.-25.11.2017
Dramaturgian perusteet 8.-9.12.2017
Prosessidraaman dramaturgia 19.-20.1.2018
Näyttelijäntyö 2.-3.2.2018
Prosessidraaman ohjaaminen 2.-3.3.2018
Ohjaajantyö 16.-17.3.2018
Draamaopettaja taiteilijana 13.-14.4.2018

JYVÄSKYLÄ, perusopinnot
Jyväskylän kaikki lähiopetukset ma - ke klo 17 – 21. Tarkemmat paikka- ja opettajatiedot
julkistetaan Korppi –sivuilla.

Lähiopetuksen aikataulut kronologisessa järjestyksessä
Draamakasvatuksen perusteet 2.-4.10.2017
Genreajattelu draamakasvatuksessa 23.-25.10.2017
Improvisaatio 6.-8.11.2017
Dramaturgian perusteet 20.-22.11.2017
Tanssi- ja liikeimprovisaatio 11.-13.12.2017
Prosessidraaman dramaturgia 15.-17.1.2018
Näyttelijäntyö 5.-7.2.2018
Prosessidraaman ohjaaminen 19.-21.2.2018
Ohjaajantyö 12.-14.3.2018
Draamaopettaja taiteilijana 9.-11.4.2018

Draamakasvatuksen aineopintojen (Jyväskylä ja Helsinki) lähijaksot lv. 2017-2018*

HELSINKI, aineopinnot aloittava ryhmä (17-19)
Helsingin kaikki lähiopetukset pe klo 17 – 21 ja la klo 9 – 17. Tarkemmat paikka- ja opettajatiedot
julkistetaan Korppi –sivuilla.

Lähi- ja verkko-opetuksen aikataulut kronologisessa järjestyksessä
Orientaatio 15.-16.9.2017
Palaute ja arviointi draamakasvatuksessa (verkkokurssi), loka-marraskuu 2017
Dramaturgia 6.-7.10.2017
Improvisaation jatkokurssi 27.-28.10.2017
Tanssi-ilmaisu 17.-18.11.2017
Teatteriteoreetikot 19.-20.1.2018
Ohjaajantyö 2.-3.2 JA 9.-10.3.2018*
Prosessidraaman syventävä kurssi 2.-3.2 JA 9.-10.3.2018**
Foorumiteatteri 6.-7.4. 2018
**puolikkaat ryhmät

JYVÄSKYLÄ aineopinnot aloittava ryhmä (17-19) 
Jyväskylän kaikki lähiopetukset pe klo 17 – 21 ja la klo 9 – 17. Tarkemmat paikka- ja opettajatiedot julkistetaan Korppi –sivuilla.

Lähi- ja verkko-opetuksen aikataulut kronologisessa järjestyksessä
Orientaatio 15.-16.9.2017
Improvisaation jatkokurssi 29.-30.9.2017
Palaute ja arviointi draamakasvatuksessa (verkkokurssi), loka-marraskuu 2017
Tanssi-ilmaisu 27.-28.10.2017
Dramaturgia 24.-25.11.2017

Teatteriteoreetikot 2.-3.2.2018
Ohjaajantyö 16.-17.2. JA 23.-24.3.2018** 
Prosessidraaman syventävä kurssi 16.-17.2. JA 23.-24.3.2018**
Foorumiteatteri 20.-21.4. 2018
**puolikkaat ryhmät

HELSINKI, aineopinnot jatkava ryhmä (16-18)
Lyhytelokuva 25.-26.8.2017
Ääni ja ilmaisu 22.-23.9.2017
Työpajateatteri (TIE) (kaksi lähijaksoa) 27.-28.10. ja 17.-18.11. 2017
Opinnäyte (verkkokurssi) tammi-huhtikuu
Palaute ja arviointi draamakasvatuksessa (verkkokurssi) tammi-helmikuu
Tarinateatteri 2.-3.3. 2018 (huom! aika muuttunut alkuperäisestä)
Portfolioseminaari 20.-21.4.2018

Draamakasvatuksen aineopinnot opetussuunnitelman mukaisessa järjestyksessä

DRAAMAOPETTAJA OMAN TYÖNSÄ TUTKIJANA
ODKA2110 Draamakasvatuksen oppimispotentiaali 2 op
         Orientaatio
         Draamaopettajuuden rakentuminen
ODKA2120 Tutkiva, arvioiva ja reflektoiva draamaopettajuus 3 op
          Palaute ja arviointi draamakasvatuksessa
          Portfolioseminaari
          Oppimisportfolio

DRAAMAKASVATUKSEN JA TEATTERIN HISTORIA
ODKA2130 Draaman ja teatterin historia 3 op
          Teatteriteoreetikot
          Draaman ja teatterin historia

DRAMATURGIA II
ODKA2140 Dramaturgia 4 op
          Dramaturgia
          Dramatisointi

ESITTÄVÄ DRAAMA II
ODKA2150 Improvisaatio ja kehollinen ilmaisu 3 op
          Improvisaation jatkokurssi
          Tanssi-ilmaisu
          Ääni ja ilmaisu
ODKA2160 Teatteri- ja elokuvailmaisu 2 op
          Ohjaajantyö
          Lyhytelokuva

SOVELTAVA DRAAMA II
ODKA2170 Prosessidraama, foorumiteatteri ja tarinateatteri 3 op
          Prosessidraaman syventävä kurssi
          Foorumiteatteri
          Tarinateatteri
ODKA2180 Työpajateatteri (TIE) 3 op
          Työpajateatteri I
          Työpajateatteri II
          Työpajateatterin soveltaminen

PROJEKTIOPINNOT
ODKA2190 Projekti I 2 op
ODKA2200 Projekti 2 4 op

DRAAMAKASVATUKSEN TUTKIMUS
ODKA2210 Proseminaari 6 op