Avoin opinnoille 7.3. – tule ja tutustu kaikille avoimiin yliopisto-opintoihin
- https://www.avoin.jyu.fi/fi/tapahtumat/avoin-opinnoille-7-3.2019
- Avoin opinnoille 7.3. – tule ja tutustu kaikille avoimiin yliopisto-opintoihin
- 2019-03-07T16:30:00+02:00
- 2019-03-07T19:00:00+02:00
- Nähdään kaikille avoimessa tapahtumassa Helsingissä 7.3. Saat siellä ohjausta ja opastusta avointen yliopisto-opintojen valinnassa ja suunnittelussa. Oppiaineistamme esittäytyvät suomen kieli ja S2, kirjoittaminen, draamakasvatus ja kirjallisuus. Ilmoittaudu mukaan!
- Aika 07.03.2019 klo 16.30–19.00 (Europe/Helsinki / UTC200)
- Paikka Diak-kampus, Kyläsaarenkuja 2; Helsinigin Kalasatama
- Yhteyshenkilön nimi Reetta Mikkola
- Yhteyshenkilön puhelinnumero 040 190 8129
-
Lisää tapahtuma kalenteriin
iCal
Tule tapaamaan avoimen yliopiston opettajia ja asiantuntijoita tapahtumaamme Helsingissä 7.3. Luvassa puheenvuoroja, kahvittelua ja keskustelua. Ilmoittaudu mukaan.
Paikalla ja äänessä ovat mm. suomen kielen ja S2:n opettaja Titta Hänninen, kirjoittamisen opettaja Anne Mari Rautiainen, draamakasvatuksen opettaja Jarmo Lintunen ja kirjallisuuden opettaja Kirsi Nikulainen. He pitävät ajankohtaispuheenvuorot, kertovat oppiaineestaan, sen opiskelusta ja vastaavat kysymyksiin.
7.3. Avoin opinnoille -tapahtuman aikataulu
Klo 16.30 | Kahvitarjoilu, keskustelua, kysymyksiä, Tsemppaamo auki (koko tapahtuman ajan), henkilökohtaiset ohjausajat varausten mukaisesti |
Klo 17.30 | Kirjoittamisen puheenvuoro: Kotiinpaluu vai hyppy tuntemattomaan? Ajatuksia kirjoittamisen kehittämisestä / Anne Mari Rautiainen |
Klo 18.00 | Draamakasvatuksen puheenvuoro / Jarmo Lintunen |
Klo 18.30 | Suomen kielen, S2:n ja kirjallisuuden puheenvuoro: Kieli on dynaaminen ilmiö / Titta Hänninen |
> 19.00 | Keskustelua, kysymyksiä, Tsemppaamo auki (koko tapahtuman ajan), henkilökohtaiset ohjausajat varausten mukaisesti |
Lue avoimen blogikirjoituksia:
- Draamakasvatuksesta: Draamakasvatus opettaa ilmiöistä ja itsestä
- Suomen kielestä ja S2-opinnoista: Vaihda virhevapaalle
- Kirjoittajan matkassa -blogissa tunnelmia kirjoittamisen opinnoista
Ohjausta opintojen suunnitteluun ja suorittamiseen
Halutessasi voit varata henkilökohtaisen ohjausajan, jossa olemme apunasi JYU avoimen yliopiston opintojen suunnittelussa. Tavoitteena on, että opinnot tukevat sinun haaveitasi ja tavoitteitasi. Varaa henkilökohtainen ohjausaikasi (klo 16 ja 19 välillä) tästä linkistä.
Tsemppaamo auki koko tapahtuman ajan! Saat Tsemppaamosta tukea opintojen suorittamiseen. Tule paikalle, kysy, kuuntele ja keskustele. Ohjauksen asiantuntijat ovat paikalla sinua varten.
Nähdään 7.3. Helsingissä!