Tutkijoiden yö: Juttele robotin ja robotiikan asiantuntijan kanssa

Avoin yliopisto on mukana Tutkijoiden yössä 30.9. Löydät meidät Ruusupuiston aulasta klo 16–19 - avoin yliopisto esittäytyy Pepper-robotin rinnalla. Voit jutella asiakaspalvelurobottimme kanssa - ja keskustella myös Pepperin kaverina olevan robotiikan ja tekoälyn asiantuntijamme Pasi Hännisen kanssa. Muista myös klo 17.30 ja 18.30 avoin ajankohtaiskeskustelumme: Muuttuva maailma, muuttuva suomalaisuus!
  • Tutkijoiden yö: Juttele robotin ja robotiikan asiantuntijan kanssa
  • 2022-09-30T16:00:00+03:00
  • 2022-09-30T19:00:00+03:00
  • Avoin yliopisto on mukana Tutkijoiden yössä 30.9. Löydät meidät Ruusupuiston aulasta klo 16–19 - avoin yliopisto esittäytyy Pepper-robotin rinnalla. Voit jutella asiakaspalvelurobottimme kanssa - ja keskustella myös Pepperin kaverina olevan robotiikan ja tekoälyn asiantuntijamme Pasi Hännisen kanssa. Muista myös klo 17.30 ja 18.30 avoin ajankohtaiskeskustelumme: Muuttuva maailma, muuttuva suomalaisuus!
  • Aika 30.09.2022 klo 16.0019.00 (Europe/Helsinki / UTC300)
  • Lisää tapahtuma kalenteriin iCal

Mitä kaikkea robotti osaa? Miksi robotteja käytetään? Onko tekoäly älykkäämpi kuin ihminen? Miten robotti tanssii? Miltä tuntuu robotin katse?

Tule Tutkijoiden yössä Ruusupuiston aulaan (Alvar Aallon katu 9), niin tiedät. Avoin yliopisto on paikalla klo 16–19 yhdessä asiakaspalvelurobotti Pepperin ja sen avustajan, robotiikan ja tekoälyn asiantuntija Pasi Hännisen, kanssa.

Moikkaa robottia, juttele tai tanssi sen kanssa. Kysele roboteista Pasilta! Hän on myös tietokirjailija ja opettaja, joten vastauksia löytyy varmasti.

Nähdään Tutkijoiden yössä!

Pasi Hänninen, robotiikan asiantuntija

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tule juttelemaan! Robotiikan ja tekoälyn asiantuntija Pasi Hänninen ja Pepper-robotti ovat paikalla Tutkijoiden yössä 30.9. klo 16–19 Ruusupuistossa.